Kaip atsirado stalo įrankiai, kuriuos naudojame kasdienybėje?

Žmogui teikia didžiausią malonumą – maistas. Gi taip gera skaniai ir sočiai pavalgyti. Dar gardžiau tai suvalgome, kai turime stalo įrankius, kurie padeda pasimėgauti maistu, nesvarbu, ar smagiai leidi laiką su draugais, ar esi namuose. Kartais tenka susimąstyti: o kaip gi viskas, kas dabar naudojama kasdienybėje atsirado? Taigi, dabar atsakysime į šį klausimą, kaip atsirado ir kaip buvo sugalvoti ir pritaikyti pagrindiniai stalo įrankiai, kuriuos kiekvienas iš mūsų naudoja kasdienybėje.

Šaukšto atsiradimas

 

Pirmiausia pakalbėkime apie šaukšto atsiradimą. Pagalvojus apie gėrimus ir sriubą, net sunku įsivaizduoti, kaip jie galėjo tai valgyti, neturėdami tinkamo įrankio. Pirmiausia žmogus visur naudojo savo ranką. Pasrėbti atsigeri upelio vandens ar pasemti ką tik pagaminto maisto. Dėl šios priežasties dabartiniai šaukštai primena sulenkto delno formą.

 

Vėliau, imta galvoti, jog ranka kaip stalo įrankis nėra patogus. Tobulėjimą  paskatino priešistoriniai žmonės, kurie pradėjo maistą pakabinti  su jūros gyvių geldelėmis ir kriauklėmis. Dar platesnį žingsnį padėjo romėnai. Jie pastebėjo, jog paimti kriaukleles yra nepatogu – dėl šios priežasties jie pritaikė geldelei rankeną. Taip ir atsirado šaukštai šiandien, kurie yra naudojami kiekvieno žmogaus kasdienybėje.

 

Peilio atsiradimas

 

Aštrūs peiliai ko ne buvo pirmieji stalo įrankiai, kuriuos išrado žmonija. Juos iš karto pritaikė įvairiausiems tikslams: nuo medžiojimo bei valgymo iki dantų krapštymo. Peilių srities pažanga įvyko Liudviko XVI laikais, kai peiliai smailiais galais buvo pakeisti į apvaliais galais ir pradėti naudojami dvare maistui pjaustyti.

 

Šakutės atsiradimas

 

Šakučių prototipas atsirado Graikijos egzistavimo laikais. Tai buvo šakutė su dvejais šoniniais smaigaliais, kurių paskirtis buvo kepamai mėsai prilaikyti. Iš pradžių šakutė nebuvo priimama kaip geras įrankis nes pagal dvasininkus ji priminė velnio šakę, tačiau XV amžiuje jau buvo atsisakyta tokio stereotipo ir šakutė tapo kiekvieno valgio didžiausiu ir geriausiu patogumu.

 

Taigi, daug laiko turėjo prabėgti, jog būtų sukurti mūsų kasdienybę ir valgymo malonumą skatinantys stalo įrankiai. Kiekvienas iš jų buvo sukurtas skirtingiems tikslams, tačiau dabar neįsivaizduotume nei vieno pietų stalo, kur visi šie trys įrankiai nevarijuotų kartu.