Kodėl reguliariai tvarkytis kambarį yra svarbu psichologinei sveikatai?

Toronto universiteto psichologas Jordanas Petersonas per pastaruosius kelis metus išgarsėjo visame Vakarų pasaulyje ne tik savo dėl bestseleriu tapusios knygos „12 gyvenimo taisyklių: priešnuodis chaosui“ ar milijonus peržiūrų susilaukiančių paskaitų svetainėje Youtube, bet ir dėl internetiniu „memu“ tapusio raginimo susitvarkyti kambarį. Anot profesoriaus, tvarka kambaryje, įskaitant net tokias smulkmenas kaip rekuperatorius, gali turėti daug reikšmės psichologinei sveikatai.

 

Kambarys – išorinė mūsų vidinio gyvenimo išraiška

 

Nieko nenustebins faktas, kad pažvelgus į žmogaus kambarį galima nustatyti jo asmeninius interesus. Jeigu žmogus mėgsta kompiuterinius žaidimus, jis susikurs svajonių žaidimų kambarį, jeigu jis užsiima daile – rasime stovą tapybai ant drobės ar rašomąjį stalą apkrautą eskizais.

 

Pasak Petersono, žmogaus tikrovę sudaro ne abstrakčių, objektyvių, nekintančių faktų visuma, bet nuolat kintantis, konkretus ir subjektyvus patirties laukas. Psichologas teigia, kad faktų visuma (pvz. net ir tokių kaip, kad faktas, jog kambaryje įtaisytas rekuperatorius) yra empirinė visata, kurią tiria mokslas, tuo tarpu subjektyvus mūsų patirties laukas gali būti įvardintas XX a. vokiečių filosofo Martyno Heideggerio sąvoka „būtis“.

 

Būtis yra pirmesnė empirinės visatos atžvilgiu, kadangi mes pasaulį pirmiausia patiriame, o tik tada iš savo subjektyvios, konkrečios patirties vedame objektyvias, abstrakčias išvadas. Kambarys, kuriame gyvename yra mūsų būties dalis, tad tvarkydami kambarį mes tvarkome save pačius t.y. tvarkome savo subjektyvių patirčių lauką sudarantį mūsų sąmonės turinį.

 

Papildomi žingsiai kambario tvarkai palaikyti

 

Nuo įvairių psichologinių problemų kenčiantiems žmonėms, Petersonas nejuokaudamas kaip pirmąjį žingsnį kelionėje į geresnę savijautą siūlo savo kambario susitvarkymą. Šiuo atveju būtina atkreipti dėmesį, jog rekuperatorius ir tinkama kondicionavimo sistema yra svarbūs palaikant kambario tvarką ir gerą savijautą. Išsišluoti, susidėti daiktus į jiems skirtas vietas nepakaks. Daug įtakos žmogaus psichologinei savijautai turi tinkamas kambario išvėdinimas.

 

Sandariose patalpose gali trūkti reikiamos oro cirkuliacjos ir dėl šviežio oro stokos smegenys gali nepasisavinti pakankamo kiekio deguonies. Laiko eigoje visa tai sąlygoja diskomfortą, mieguistumą, irzlumą ir prie neigiamos psichologinės būklės nesunkiai gali prisidėti įvairūs fiziologiniai sutrikimai. Visa tai yra lengva išvengiama pasirinkus įsirengti tinkamą vėdinimo sistemą užuot apsiribojus trumpalaikiu efektu pasižyminčiu langų pravėrimu.